Promocje bankowe – jak zarabiać na usługach banków?

Obecnie banki prześcigają się w oferowaniu różnych dodatkowych usług i promocji, które mają zachęcić klientów do korzystania z ich produktów, takich jak: konta bankowe, lokaty, kredyty konsumenckie, kredyty hipoteczne itp.

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na rosnącą konkurencję na rynku bankowym. Coraz większa liczba ofert różnych banków powoduje to, że ich oferta musi stawać się coraz bardziej atrakcyjna. Konkurencja na rynku, przynajmniej teoretycznie, powinna nieść ze sobą wzrost jakości usług dla klienta. Dlatego też warto śledzić na bieżąco pojawiające się ciekawe oferty banków i w miarę możliwości z nich korzystać.

Ze względu na filozofię, którą promuję na moim blogu nie mam zamiaru zachęcać Was do korzystania z kredytów. Znacznie lepiej w moją strategię racjonalnego zarządzania finansami osobistymi wpisują się produkty bankowe takie jak konta osobiste, konta oszczędnościowe, czy lokaty.  

Jak funkcjonują promocje bankowe ?

W dużym uproszczeniu promocje bankowe polegają na tym, że bank wypłaca nam premię za naszą decyzję o skorzystaniu z jego usług. Banki chętnie nagradzają nas za założenie konta osobistego, firmowego, wzięcie pożyczki, czy założenie karty kredytowej.

W jakiej formie są wypłacane bonusy? Ten element zależy tylko od kreatywności banku i osób z działu marketingu. Nagrody czasami są też dopasowane do prowadzonej obecnie dłuższej kampanii marketingowej. Mogą one przybierać różne formy, np.:

 • Bonus wypłacany za założenie konta;
 • Nagrody rzeczowe (telefony, tablety, czytniki ebooków, bilety do kina, vouchery, karnety na siłownię itp.);
 • Cashback, rozumiany jako zwrot procentowej wartości płatności dokonywanych kartą;
 • Zwiększone oprocentowanie lokaty dla nowych klientów lub nowych środków.

Można się zastanawiać jaki interes mają banki w oferowaniu nam nagród i promocji za skorzystanie z ich usług. Nie należy się doszukiwać tu wielkiej filozofii – jest to dla banków dodatkowa forma reklamy i skuteczny sposób na przyciągnięcie klienta.  

Jak upolować wielkiego słonia ?

Tak jak pisałem wcześniej, banki oferują różne promocje, aby zachęcić głównie nowych klientów do skorzystania z ich usług. Jeżeli może się to wiązać z korzyściami również dla nas, to dlaczego mielibyśmy nie skorzystać z takiej możliwości.

Podobnie jak w każdej innej nadarzającej się okazji, powinniśmy zachować chłodną głowę i zdrowy rozsądek, a tym samym nie rzucać się na pierwszą lepszą okazję. Powinniśmy podejść do tego jak do każdej innej inwestycji i podążać za kilkoma wskazówkami.

Czytaj regulamin promocji !

W regulaminie zawarte są informacje o warunkach jakie należy spełnić, aby móc cieszyć się z bonusu przyznanego przez bank. Warto zwrócić uwagę m.in. na to:

 • Dla kogo przeznaczony jest bonus (zazwyczaj promocje skierowane są do osób, które nie korzystały do tej pory z produktów danego banku) ?
 • Czy wymagany jest minimalny wpływ na konto ?
 • Czy konieczne jest wykonanie płatności kartą ? Jeżeli tak, to ile i czy podana jest np. minimalna wartość tych transakcji;
 • Czy należy wykonać jakieś transakcje bezgotówkowe ?
 • Czy konieczne jest wyrażenie zgód marketingowych ? Jeżeli tak, to jakich ?

Sprawdź regulamin produktu, który wybierasz !

W przypadku kont bankowych, warto sprawdzić czy bank nalicza opłaty za prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów, wydanie i obsługę karty. Natomiast w przypadku lokat bankowych, należy sprawdzić przez jaki okres obowiązuje zwiększone oprocentowanie.

Pilnuj terminów !

Zarówno tych związanych ze spełnieniem warunków udziału w promocji jak i tych związanych z odbiorem nagrody (np. termin w jakim możesz skorzystać z otrzymanych biletów do kina).

Bądź czujny!

Większość z banków daje nam możliwość bezpłatnego zamknięcia konta i transferu posiadanych na koncie czy lokacie środków. Dzięki możemy obserwować rynek w poszukiwaniu prawdziwych okazji, a gdy taka się nadarzy przenieść się z naszymi środkami do innego banku.

Bądź cierpliwy!

Banki regularnie wprowadzają nowe promocje, dlatego warto przyglądać się oferowanym warunkom i czasami wykazać się cierpliwością. Może okazać się, że oferta która na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjna, tak naprawdę jest “taka sobie”, a za jakiś czas pojawi się prawdziwa perełka, na którą czekaliśmy.   

Odwiedzaj regularnie mojego bloga! 🙂

Na koniec ostatnia porada i prośba zarazem. Na bieżąco śledzę pojawiające się promocje bankowe. Część z nich – tą która moim zdaniem jest najciekawsza – będą opisywał na moim blogu. Dlatego też zachęcam Cię do zapisania się do mojego newslettera oraz do śledzenia mojego profilu na Facebook i Instagramie. Dzięki temu nie umknie Ci żadna ciekawa promocja

Zachęcam Cię również do pozostawienia komentarza pod tym postem i podzielenie się Twoimi doświadczeniami związanymi z korzystaniem z promocji bankowych. Również jeżeli masz jakieś pytania, możesz je zadawać pod wpisem lub w wiadomości bezpośrednio do mnie.  

2 komentarze

 • Aleksandra

  Znajome ostatnio zaczęły korzystać z promocji bankowych dla zarobku. Zastanawiałam się wcześniej, czy ma to większy sens, bo czasami zdarzają się opłaty za konto i inne koszty. Ale wygląda na to, że jeśli dobrze się do tego podejdzie, to można zarobić przynajmniej parę groszy. Świetny tekst 🙂

  • kontakt@fit-finanse.pl

   Dzięki za docenienie tekstu 🙂 Tak jak napisałaś, można zarobić dodatkowe pieniądze, nie zmieniając za bardzo swoich nawyków zakupowych 🙂
   Należy jednak pamiętać o kilku aspektach, które opisałem w tekście, żeby niepotrzebnie nie musieć ponosić dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *